A Haber

Kanal Türü: Haber
Tweet this! Tweet this! Tweet this!

A Haber


            Bu kanal 2011 yılında kurulmuştur. Günümüzde Çalık Holding bünyesinde yayın yapan kanalın sahibi olan şirket ise Turkuvaz medya grubudur. A Haber'in tam adı Aktüel Haber'dir. İlk kuruluşunda genel yayın yönetmenliğini Erdoğan Aktaş üstlenmiştir. Daha sonra yerine yardımcısı olan Cengiz Er genel yayın yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Türkiye HD yayın yapan kanalları arasında il sırayı yer alan A haber aynı zamanda TRT'den sonra 16:4 geniş ekran formatı ile yayına geçen ikinci kanaldır. Aynı zamanda kanalımız hem HD hem de SD yayın yapmaktadır. 

İlk Yayınları

            Test yayınları 24 Nisan 2011 tarihinde başlamıştır. Bir gün sonra normal yayın akışını başlatan kanal ilk etapta  hem haber hem de futbol yayını yapmaktaydı. O yıl düzenlenen Copa America futbol turnuvasının yayın haklarını elinde tutan A haber kanalı tüm maçları HD olarak yayınlamıştır. Aynı zamanda yine 2011 yılında yayınlanan İtalya kupası da HD olarak yayınlanmıştır. Bunun yanı sıra Ziraat Türkiye kupasının 2011 - 2012 sezonundaki bazı maçlar da HD olarak yayına sunulmuştur. 

Kanal Hakkında Genel Bilgiler

            Kanalımız Turkuvaz Haberleşme ve Yayıncılık A.Ş. unvanı ile yayınlarını sürdürmektedir. Ayrıca slogan olarak da "haberin kanalı" ifadesini benimseyen kanalımızın merkezi İstanbul Beşiktaş'ta yer almaktadır. 

Yayınlanan Programlar

            Bu kanalda genellikle haber ve analiz programları yayınlanmaktadır. Gündeme dair pek çok tartışma programı da yayınlayan kanalın genel prensibi haber üzerine kurulmuştur. Kahvaltı saatinde Erkan Tan ile Sabah Ajansı programı yayınlanmaktadır. Bu programda hem önceki günlerden kalan önemli detaylar verilmekte hem de günün ilk gelişmeleri paylaşılmaktadır. Bunun yanı sıra izleyenlerin yorumlarını da canlı yayında paylaşan program sabahın ilk saatleri için en çok izlenen programlar arasında yer almaktadır. Ayrıca gün içinde Ekonomi haberleri ve hava durumu da ihmal edilmemektedir.

            Genellikle canlı yayın prensibi ile pek çok konuğu ağırlama gibi bir yayın anlayışı ile Türkiye'nin en iyi ekipleri ile çalışmaktayız. Genelde saat başında haber programları yapan kanalımız aralarda spor bültenleri ve unutma sloganlı kısa analiz videolarını da yayına sunmaktadır. En önemli spikerlerimiz arasında yer alan Can Okanar ile gün ortası programları yapılmaktadır. Can Oknar pek çok kanalda çalışmış olarak tecrübesinin zirvesinde olan bir habercidir. Bununla birlikte 2012 yılında A haber kanalına transfer olmuştur.

            Aynı zamanda Duygu Leloğlu ile ajans akşama doğru programı ise dikkat çeken diğer yayınlarımızdan biridir. Gece yayını olarak ise Canan Barlas ile gündem programı öne çıkmaktadır. Bu program 2 saat sürmekle birlikte gündeme dair konular masaya yatırılmaktadır. Konular hakkında değerli bilgiler verecek konular özenle seçilmektedir. Benzer şekilde gece yayını yapan Salih Nayman ile gece ajansı programı da hem haber hem de gündem konularının tartışıldığı bir program olarak karşımıza çıkmaktadır.

            Kanalımızda bu gibi pek çok program hem HD yayın kalitesi ile hem de stüdyolardaki en iyi teknolojik donanım ile hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra verilerin 3d olarak sunulması ve dev ekrana yansıtılması gibi unsurlar da dikkat çekmektedir. Ayrıca haftasonu ajansı da farklı sunucularla ve haber bültenleri ile aynı kalitede ilerlemektedir. Bu sunucularımız arasında Cansın Helvacı, Hikmet Öztürk, Banu El, Gökhan Kurt gibi pek çok deneyimli ekip arkadaşı yer almaktadır. Yine gündemin sıcak konuları ve ekonomik değerlendirmeler haftasonu da devam etmektedir.

A Haber Sitesi

            Sitede yine TV'de olduğu gibi HD yayın ile kaliteli şekilde programları izlemek mümkündür. Bu site aynı zamanda bir haber sitesi niteliği taşımaktadır. Pek çok haber yayınını kategorize ederek hizmete sunan sitemizde ekonomiden spora, siyasetten dünya haberlerine kadar her türlü gelişmeyi takip etmek mümkündür. Ayrıca a haber arşiv seçeneği ile geçmiş yayınlara dair erişim yapmak oldukça kolaydır. Bu bakımdan sitenin donmadan ve pratik şekilde ilerlemesi için uygun düğmeler yerleştirilmiştir. Bu sayede her alandaki gelişmelere erişmek oldukça kolay olmaktadır.

            Ayrıca kanalımızın sitesinde hangi gün hangi yayın yapıldı ise ona erişmek için bir kolaylık daha sağlanmaktadır. Bu kolaylık sitedeki kategori seçeneğidir. Bu seçenek ile hem istenilen program türü seçilebilmekte hem de tarih verilerek bir eleme yöntemi uygulanmaktadır. Sitemizdeki web tv uygulaması sayesinde daha önce yayınlanmış olan haberlerin ince noktalarına ulaşmak üzere yüklenmiş olan videoları izleyebilirsiniz. Ayrıca özel haberleri de buradan takip etmek mümkündür. Sitemiz bunun yanı sıra kültür ve sanata dair notları paylaşmayı ihmal etmemiştir. Bunun için özellikle bir seçenek sunarak hem gündemin özel kültürel haberlerini hem de dizi verilerini anlatmıştır.

            Teknolojik haberle için de böyle bir seçenek mevcuttur. Bu seçenek ülkemizde üretilmekte olan son teknoloji haberlerini özellikle ön plana çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra diğer teknolojik gelişmeleri de buradan takip etmek mümkündür. Ayrıca otomobil meraklıları için otomobile dair güncel haberlerin yer aldığı seçenek de diğer dikkat çeken unsurdur. Burada her türlü güncel otomobil haberine denk gelmek mümkündür.