IŞIKLARI KAPAT

Fox Tv

Kanal Türü: Genel
Tweet this! Tweet this! Tweet this!

Fox TV, çok eski bir kanal olmamak ile birlikte 24 Şubat 2017 kanalın kuruluş tarihi olmaktadır. Kanal yabancı menşeli News Corporation Şirketi bünyesinde kurulmuş olmaktadır. Kanal şu anki ismini almadan önce TGRT olarak yayın hayatına devam etmiş olmaktadır. İhlas Holding bünyesindeki bu kanal satışının gerçekleştiği zamana kadar yayıncılık noktasında çeşitli faaliyetler sunmuş olmaktadır.

15 Kasım 2006 yılında kanalın satışı borsaya bildirilmiş olmaktadır. Amerika Birleşik Devleti bünyesinde bulunan News Corporation Şirketi kanalın yayın haklarını satın alarak frekansta bir değişiklik yapmadan isim değişikliğine giderek Fox TV olarak şu an halen daha yayıncılık faaliyetlerine devam etmektedir. News Corporation Şirketinin ve aynı zamanda Fox TV kanalının da sahibi Rupert Keith Murdoch olmaktadır. Şirket, ilk kanalı aldığı zaman kanalın yüzde 56 oranında hissesine sahip olurken günümüze gelindiğinde kanalın bütün haklarının sahibi olarak görülmektedir. 

Kanal kurulduğu andan itibaren çok sayıda ve farklı olarak sloganlar kullanmış olmaktadır. Kanal kurulduğu an "Hayata Foxlanın Fox!" sloganı ile yayın hayatına başlamış olmaktadır. 2009 yılına kadar bu sloganı kullandıktan sonra, 2011 yılına kadar da "Sen de Katıl." sloganını kullanmış olmaktadır. Akabinde 1 sene kullanılmak üzere "Hepimiz Fox İzliyoruz." sloganı kanal bünyesinde kabul edilmiş olmaktadır.

Yine 1 yıllık bir süre zarfında ise "5 Yıldır Fox İzliyoruz." sloganı kullanılmış bulunmaktadır. Bu tarihte sonra 2015 yılına kadar kanalda "Ailemizin Ekranı!"   sloganı bulunmuş olmaktadır. Kanalda 1 sene içinde 2016 yılına kadar 3 kere slogan değişikliği meydana gelmiş olmaktadır. Bunlar sırası ile; "Yaz Her Haliyle FOX'ta güzel." , "Şimdi FOX Zamanı!", "Bu Sezonda Yaz, FOX'ta Bir Başka Güzel." yazılı olduğu sloganlar olmaktadır. 2016 yılından itibaren şu an dahi kullanılan slogan ise "Sen de Gel FOX'a!" ibareleri olmaktadır. 

Kanalın İçeriği ile İlgili Olanlar

Kanal kurulduğu andan itibaren 2 kere el değiştirmiş bulunmaktadır. News Corporation Şirketi, 2013 yılında kanalın yayın haklarını 21st Century Fox Şirketine devretti. Henüz yeni olan bir devir teslim işlemi neticesinde de günümüzde kanal The Walt Disney Company Şirketi tarafından yayıncılık hayatına devam etmektedir. Kanal 16:9 formatında geniş ekranda yayın yapmaktadır. Kanal karasal yayını sadece Türkiye'de yapılmaktadır.

Kanal kurulduğunda genel merkezi İstanbul'un Yenibosna semti iken, şu an ise Zeytinburnu semtindeki binadan faaliyetler devam etmektedir. Kanal bu zamana kadar 2 logo kullanmış olmaktadır. İlk kurulduğundan beyaz zemin üzerinde sarı yazılar ile yazılı olan fox yazısı bulunurken, şu an tek fark olarak sarı yazı yerine fox yazısı kırmızı bir şekilde yer almaktadır. Ayrıca bu logonun yarı saydam ve 3 boyutlu olması da görüntüye farklı bir şekil katmaktadır. 
           
Kanalı izlemek için birden çok şekilde alternatif yol bulunmaktadır. Karasal anten yayını olan TURKSAT 4A üzerinden 12336 H 5520 3/4 (SD) ve 12329 H 6666 2/3 (HD) frekanslarının girilmesi neticesinde kanalı izleme imkanı bulunmaktadır. Bunun yanında D SMART 29. kanal, Digitürk 26. kanal, Filbox 12336 H 5520 3/4 (SD) ve 12329 H 6666 2/3 (HD) frekanslarından ve Tivibu 30 ve 315. kanal üzerinden yayınları anında takip etme imkanı yer almaktadır. Ayrıca kanala ait resmi internet sitesi de yer almaktadır.


Fox TV yi canlı izlemek ve tekrar bölümlerini de izlemek isteyenler alternatif olarak internet sitesini de kullanma imkanına sahip olmaktadır. Ayrıca kanalı yüksek çözünürlük kalitesine sahip HD formatında da izleme imkanı bulunmaktadır. Fox HD kanalının kuruluş tarihi 1 Temmuz 2012 yılı olmaktadır. Karasal yayın üzerinde Fox HD yi izlemek mümkün olmaktadır.

Kanalın Yayın Akışı

            Oldukça geniş bir yayıncılık anlayışına sahip olan kanalda birden çok farklı kategoride yayını yapılan program yer almaktadır. Haftanın 2 günü hariç diğer kalan günlerin akşamında bir dizi izleyici huzuruna sunulmaktadır. Yeni yayına girmeyi bekleyen 3 dizisi daha bulunan Fox TV bu diziler ile haftanın her akşamına bir dizi yayını yapmış olacaktır. Sabah, akşam, hafta içi, hafta sonu olmak üzere günün belli vakitlerinde haber programları kanal bünyesinde yer almaktadır.

Özellik ile Fatih Portakal'ın sunduğu haber bülteni gündemi gelişmeleri tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermektedir. Yaşam ve aktüel alanında yaptığı gündüz kuşağı ve talk şov programları da ilgi ile takip edilen diğer programlar arasında yer almaktadır. Yaparsın Aşkım ve Milyonluk adlı iki tane bulunan yarışmaları ile hem kazandırmakta hem de herkesin keyifli dakikalar geçirmesini sağlamaktadır. Yemek programları ile her sabah izleyicilere yeni yemek tarifleri sunulmaktadır. Gündüz kuşağında yayınlanan programlar da sabahların vazgeçilmezi konumunda olmaktadır. 

Geçmiş zamanlarda Amerikan Güreşi, önemli maçlar gibi sportif alanda yayınlar yapan Fox TV, şu anda bu çeşitte yayın yapmamaktadır. Türkiye Süper Ligindeki maçların hemen akabinde usta yorumcular eşliğinde yapılan değerlendirme ile maçlardaki tartışmalı pozisyonlar ve goller izleyiciye anında aktarılmaktadır.