IŞIKLARI KAPAT

GS Tv

Kanal Türü: Spor
Tweet this! Tweet this! Tweet this!

Gs Tv


Sarı Kırmızı Kanal

            GS TV; sadece sportif alanda faaliyet gösteren ulusal bazdan yayın yapan bir kanal olarak ortaya çıkmaktadır. 15 Kasım 2006 itibari ile kanalın temelleri atılmaya başlanmış olmaktadır. Kanal ilk kurulduğu zaman ve kurucusu da olan Doğan Medya Grubu ile olan anlaşması 2009 yılına kadar devam etmiş bulunmaktadır. Fakat 2009 yılına gelindiğinde Doğan Medya Grubu ile olan sözleşme feshedilmiş bulunmaktadır. Bu durumun altında yatan birden çok sebep ortaya koyulmuş olsa da şu ana kadar bu konu ile alakalı herhangi net bir bilgi de bulunmamaktadır.

            2009 yılından bil itibar ise herhangi bir şirket ile anlaşma yapılmamış olmaktadır. O zamandan beri şu an halen daha kanalın sahibi olarak Galatasaray Spor Kulübü yer almaktadır. Kanal kurulduğu tarihten itibaren aynı sloganı halen daha kullanmaktadır. Bu slogan ise "Sarı Kırmızı Ekran" olarak yer almaktadır. 

Kanalın Tarihçesi

            Kanalın kuruluş yılı olarak 15 Kasım 2006 olsa da kanal ilk yayınını test yayını olarak 24 Nisan 2007 yılında yapmış olmaktadır. Test yayınından kısa bir zaman sonra 1 Mayıs 2007 tarihi itibari ile kanal normal yayın üzerinden ekranlarda programlarını yayınlamaya başlamış bulunmaktadır. Normal karasal yayını sadece TURKSAT 4A ve Digitürk platformları üzerinden izleme imkanı bulunmaktadır.

            Diğer yayın platformlarında şifreli olduğu için şifrenin kalkması ancak ücret ödenmek sureti ile olmaktadır. Kanalın genel merkezi ve yayın faaliyetlerini sürdürdüğü stüdyo 2 yerde bulunmaktadır. Bunlardan birisi, İstanbul'un Florya semtinde yer almaktadır. Diğeri ise Galatasaray Futbol Kulübünün ilk ve önceki stadı olan Ali Sami Yen Stadı'nın olduğu yerde bulunmaktadır. Tesislerdeki bu stüdyolardaki yayın ekranlarda 7 gün 24 saat kesintisiz olarak sürmektedir. Bu tesislerin yapımı özellik ile 1905 Galatasaraylı Yönetici ve İş Adamları Derneği üyelerinden biri olan Fazlı Yıldırım'ın önemli ölçüdeki maddi ve manevi katkıları sayesinde meydana gelmiş olmaktadır.

            Stüdyonun kabası Fazlı Yıldırım tarafından yaptırılmış iken iç ses ve diğer ekipman ise Digitürk tarafından temin edilmiş olmaktadır. Ayrıca GS TV alt bünyesinde bulunan bir de radyo kanalı yer almaktadır. Özellik ile Galatasaray Futbol Kulübünün maçları olduğu zamanlarda canlı anlatım ile maç sunun dinleyenlere bu radyodan aktarılmaktadır. 

            GS TV kanalına ait stüdyolar yeterli büyüklüğe sahip olmadığı yeni çok katlı bir binaya geçmek için çalışmalara da başlamış bulunmaktadır.  Mecidiyeköy çadır arazisi üzerine kurulacak olan bu bina merkez stüdyoyu da içine almaktadır. Florya'daki ve Ali Sami Yen Stadı içinde bulunan stüdyolar da yine varlığını koruyarak onlar üzerinde de büyütme çalışmaları başlatılmış olmaktadır. 

            Tarihler 27 Ekim 2008 yılına geldiğinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından kanalın lisans ı iptal edilmiş olmaktadır. Bu sebepten dolayı kanalın yayın yaptığı mecra şu an sadece Digitürk kalmış bulunmaktadır. D SMART ve TURKSAT üzerinden kanal yayın platformunu çekmiş bulunmaktadır. Kanalı izlemek isteyenler Digitürk 75. kanal üzerinden izleme imkanı bulmaktadır.

            Ayrıca kanalın kendi ismi ile bir de internet sitesi bulunmaktadır. Bu internet sitesi üzerinden Galataray Spor kulübüne ait son dakika gelişmeleri, canlı yayın ve dünya spor gündemini de takip etme imkanı bulunmaktadır. Bunlar ek olarak Youtube kanalı üzerinden de GS TV canlı yayını izleme imkanı yer almaktadır. Buradan yüksek çözünürlük kalitesine sahip HD formatında kanalın yayınlarını izleme fırsatı yer almaktadır. Kanal logo olarak kırmızı zemin üzerinde yazılı olan GS TV ve bunun yanında bulunan Galatasaray armasını kullanmaktadır. Kanal 16:9 formatı kapsamında geniş ekranda yayın yapmaktadır. Kanal farklı platformlardan yayın yapma imkanı bulamadığı için şu an sadece Türkiye'den izlenme imkanı bulmaktadır. 
           
            Kanalı 1 Kasım 2011 tarihinden itibaren ücretsiz ve şifresiz izleme fırsatı yer almaktadır. 10 Ağustos 2012 tarihi itibari ile de kanal bir revizyona giderek yeni programlar ve artırılmış yayın kalitesi ile ekranlara gelmiş bulunmaktadır. 
            
Kanalın İçeriği

            Kanalın yayın formatı spor içerikli olmaktadır. Bu yayınların çoğu futbol ağırlıklı olsa da bütün spor dallarına yönelen geniş bir yelpazeye sahip olmaktadır. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz toplantılarda ve basına verdiği demeçlerde hem kanalın hem de Galatasaray bünyesindeki bütün spor kulüplerinin başarılı olması için gerekli tüm çalışmanın aksatılmadan yapılmaya devam ettiğini belirtmiş bulunmaktadır. Futbol ve basketbol noktasında gelen başarılar izleyicileri ilk başta kanal bünyesindeki program listesinde bu branşları izlemeye yöneltmektedir.

            GS Store üzerinden satılan ve taraftarların huzuruna sunulan ürünlerin de geliri Gs TV den gelen yayın gelirleri Galatasaray Spor Kulübü kasasına aktarılmaktadır. Ek olarak Galatasaray Dergisi, GS Mobil ve GS Radyo gelirleri de aynı şekilde olmaktadır. 

            Ortalama bir izleyici kitlesine sahip olan kanal gün geçtikçe daha fazla kişiler tarafından izlenme imkanına da sahip olmaktadır. Başta takım taraftarları daha sonra vatandaşlar tarafından gerekli ilgi gösterilmesi ile kanalın portföyü de gelişme göstermek için fırsat bulma imkanına sahip olacaktır.