IŞIKLARI KAPAT

Halk Tv

Kanal Türü: Haber
Tweet this! Tweet this! Tweet this!

Halk Tv


Halk Tv Kuruluşu 

            Halk Tv. Deniz Baykal tarafından kurulmuş ve ulusal yayın yapmakta olan bir kanaldır. Genel içeriği haberlerden oluşmaktadır ve haber kanalı olarak işlev görmektedir. Kurucuları arasında diğer isim ise Mahmut Yıldız'dır. Hafta 7 gün günde 24 saat kesintisiz olarak yayın yapan bir kanaldır. Tam olarak direkt yayına 2005 yılında geçmiştir. 13 yıllık süre içerisinde temel merkezi haber içerikli yayınlar, politik gündem tartışmaları olmaktadır. Genel merkezi Ankara'da bulunan Halk Tv yayınlarına ara vermeden devam etmektedir.

            Her yıl çeşitli programlar çıkarılırken yeni programlar ile birlikte yayın yapmaya devam etmektedir. Tüm uydu alıcılarında mevcut olan bir kanaldır. Aynı zamanda ek seçenek olarak aynı isimle radyo yayını da yapılmaktadır. Saat başı haber güncellemesi yaparak bu alanda yayın yapan bir televizyon ve radyo kanalıdır. 

Halk Tv Programları 

            Halk Tv programları arasında en fazla izlenen programın başında Halk Arenası yer almaktadır. Programın moderatörlüğünü ve sunuculuğunu Uğur Dündar üstlenmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere yayın akışının içerisinde halktan insanlar da seyirci olarak bulunmakta. Aynı zamanda seyirciler interaktif olarak programın içerisine dahil olmakta, hem programın sunucu Uğur Dündar'a hem de o haftanın konuklarına günün ve haftanın konularına dair sorular yöneltebilmekte.

            Konuklar sık sık değişse de belli başlı isimlerin haftalık katılımları ile günün ve haftanın sıcak politik gelişmeleri ele alınmakta. Programın as konuklarından biri yazar - gazeteci olan Yılmaz Özdil'dir. İsim Şehir Hayvan / İsim Şehir Bitki ve Adam gibi kitapların yazarı Yılmaz Özdil gündeme dair sıcak gelişmeleri kendine has yorumu ile yorumlamakta, seyircilerden ve telefon bağlantılarından gelen soruları yanıtlamaktadır. Bir diğer as konuk arasında gazeteci olan Soner Yalçın da yer almaktadır. Soner Yalçın da tıpkı Yılmaz Özdil gibi Uğur Dündar ile birlikte programın temel yapı taşlarından birini oluşturmaktadır.

            Yer yer politika konusunda görüşlerini paylaşan sinema oyuncuları, tiyatrocular ve yönetmenler de programa dahil olmaktadır. Bu konuklardan en bilineni Müjdat Gezen'dir. Program haftada bir olabildiği gibi, haftada iki ya da üç gün de yayınlanmaktadır. Aynı zamanda geceleri programı kaçıran izleyiciler için tekrar yayın da yapılmaktadır. An itibari ile Uğur Dündar ile Halk Arenası Halk Tv'nin en çok izlenen programı olup uzun süreden beri en çok reyting alan programıdır da. İlk bölümü 16 Mayıs'ta ekranlarda seyircisi ile buluşan bir diğer programın ismi ise Medya Mahallesi'dir. Bu programın sunuculuğunu gazeteci - yazar olan Ayşenur Arslan üstlenmektedir. Her programda kendisi gibi yazar veyahut gazeteci bir konuk alıp gündeme damga vuran olay ve olguların panoraması diyaloglar şeklinde izleyicilere aktarılmaktadır.

            Henüz yeni bir program olmasına rağmen Halk Tv. ekranlarında yer alan en ilgi çekici yayınların başında gelmektedir. Program ortalama olarak 40 dakik ile 1 saat arasında geçmektedir. Daha önce birçok farklı kanalda farklı tartışma programlarına imza atan Enver Aysever'in hazırlayıp sunduğu Ayrıntılar programı hafta sonları hem Cumartesi hem de Pazar günleri olmak suretiyle saat 11.00 itibariyle gündemin nabzını tutmaktadır. Her gün farklı bir konuk ile birebir görüşmelerde soru - cevap şeklinde geçen programın formatı karşılıklı münazara etmek şeklinde tezahür etmektedir.

            Hafta içi her gün saat 16.00'da başlayan Haber Kritik programı da Halk Tv'nin izlenen bir diğer programıdır. O gün içinde gerçekleşen olaylara dair yorumların sıcağı sıcağına yapıldığı programda başta politika olmak üzere gündemi meşgul eden tüm konular tartışılmakta, canlı bağlantılar ile birlikte gündemin nabzı konuklar ile birlikte tutulmaktadır. 

Halk Tv Diğer Programları 

            Halk Tv.'nin sabah programı olan Güne Başlarken programı Sema Topçu tarafından hazırlanıp sunulmaktadır. Bir önceki günden o güne sarkan sıcak gelişmeler sabah saatleri ile birlikte üstünden tekrar geçilerek seyirciye sunulmaktadır. Bununla birlikte gazete başlıkları tek tek okunup günün taze haberleri yorum ve sunum ile birlikte ekranları başındaki izleyicilere aktarılmakta. Bir ekonomi uzmanı ve yazar olan Cüneyt Akman'ın hazırlayıp sunduğu Zaman'ın Ruhu da Halk Tv. ekranlarında yayın yapan bir diğer programın ismidir.

            Burada da çeşitli konuklar ağırlanıp zamana damga vuran olay ve olgular tüm detaylarına karşı işlenip soru cevap şeklinde görüşülmektedir. Ekonomik kriz, doların yükselişi, erken seçim gibi güncel konular haber başlıkları ile birlikte ele alınıp ekranlara taşınmaktadır. Kadın Kahramanlar ve Milli Mücadele Kahramanı gibi kitapların yazarı olan Tuba Emlek tarafından sunuculuğu üstlenmiş olan Mercek adlı program da Halk Tv. ekranlarında yayın yapan haftalık bir programdır. Pazartesi günleri ekrana taşınan bu programın başlangıç saati 21.00'dır.

            Her hafta gündeme damga vurmuş temel bir mesele ya da olay mercek altına alınarak işlenmekte ve münazara edilmektedir. Haber Masası adlı program da artık Halk Tv'nin klasikleşmiş programları arasında yer almaktadır. Gün ortası haberlerinin verildiği bu program da her gün ekranlara gelmektedir. Halk Tv. Genel olarak haber yayını yapan ve güncel politikanın ele alındığı bir kanal olarak yayın hayatına devam etmektedir.