IŞIKLARI KAPAT

İctimai Tv

Kanal Türü: Azerbaycan
Tweet this! Tweet this! Tweet this!

İCTİMAİ TV

29 Ağustos 2005 yılında yayın hayatına başlamıştır. Kanalın sahibi İctimai Televizyon ve Radyo Yayımları Şirketi’dir. Resim formatı 16:9 ‘dur. Kanalın ilk kullandığı ad AzTV2’dir. İzlenebilirlik uydu yayını Azerspace-1 11169 H 20400 5/6, Hotbird 10971 H 27000, D- Smart 399. Kanal’da izlenmektedir.  Kanal Azerbaycan’da devletin desteğiyle ayakta durabilen toplumsal bir kanaldır. Avrupa Yayın Birliği’nin 2007 yılında bir üyesi olmuştur. Kanalın UEFA Avrupa Ligi ve İtalya Serie A yayını sayesinde izleyici oranı oldukça yüksektir. Kanal yayınladığı diğer kültürel, sanat, magazin, sağlık, eğlence programlarında da başarılı bir ekip kadrosuyla çalışmaktadır. Her hazırlanan programda ayrı bir özen gösterilmektedir.

Azerbaycan devletinde 1991 yılında otoriter Sovyet rejiminin baskılarından kurtuldu. Yeniden özgürlüğüne kavuşan Azerbaycan, ilk atılımlarını basın yolunda kullanarak demokratik bir yol izlediğini tüm dünyaya göstermek istedi. Yayınladığı programlarda kendi dilinin dışında Rusça’yı da kullanmıştır. sunduğu programlarda Müslümanlığı anlatan bölümlere de yer vermeyi ihmal etmemektedir. Program akışlarında canlı programların dışında, dünyada sevilen başka programlarında bölümlerini yayınlamaktadır. Bunlardan bir tanesi de Türkiye’de sevilerek izlenen diziler, yarışma programları İctimai TV’de yayınlanmaktadır. Yayınlanan bu programlara ve dizilere de ilgi büyüktür.

Kanal sürekli yenilikleri takip ederek kendi izleyicisine bu yenilikleri en güzel şeklide vermek istemektedir. Kanalın kendi bünyesinde hazırlamış olduğu diziler beğeniyle izlenmektedir. Yayınlanan dizilerin Türk dizilerinin konularına benzerliği de Türkiye’nin yakından takip edildiğinin bir göstergesidir.