IŞIKLARI KAPAT

İdman Tv

Kanal Türü: Azerbaycan
Tweet this! Tweet this! Tweet this!

İdman Tv


            Azerbaycan’ın en prestijli spor müsabakalarını ve oyunlarını yayınlayan televizyon kanallarından biridir. AzTv’nin spor kanalı olarak yayın hayatına devam etmektedir. 1 ağustos 2009 tarihinde yayın hayatına başlamış olan İDMAN TV, Motospor, basketbol, futbol, atletizm gibi dünyanın da takip ettiği spor yayınlarını yayınlamaktadır. Bunun yanında birden çok programı ile de izleyici kitlesini artırmayı amaçlamaktadır.

            Goallisimo ve KOTV gibi televizyon programları ile renkli televizyon kültürüne sahiptir. Türkiye’de oldukça izleyici kitlesine sahip olan bu kanal, yayın dili olarak da Azerice dilinde yayın yapmaktadır. Dünyanın televizyon kültürü açısından önemli kanallarından bir tanesi olan IDMAN TV, gerek sunumları ile gerekse önemli spor yayınları açısından çok önemli bir yerdedir.
 
IDMAN TV ‘de Yayınlanan Spor Aktiviteleri

            Dünyada ve Türkiye’de spor alanında şifreli ve şifresiz birçok kanal yayın yapmaktadır. Bu kanallar genel olarak birçoğu şifreli ya da frekans olarak birden çok kişinin izlemesi mümkün olmayan ülkelerin yayınlarıdır. IDMAN TV ise bu yayıncılık fikrini benimsememiştir. Genel olarak birden çok ülkede izlenemeyen ve ya yayın hakkı eldesi olmayan spor aktivitelerinin izlenebilmesi bu kanalda mümkündür. Bu spor aktiviteleri futbol, basketbol, motospor, atletizm, bisiklet yarışları, voleybol, güreş, boks gibi aktivitelerdir.

            Genel olarak futbolda FIFA dünya kupası, Avrupa Futbol Şampiyonası, UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi, UEFA Süper Kupa, İngiltere Premier Lig ve İspanya La Liga olmak üzere 7 futbol turnuvasının yayın hakkına sahip bir kanaldır idman tv. Olimpiyat oyunlarında ise yaz olimpiyat ve Avrupa oyunlarını yayınlıyor. Motor sporlarında ise formula 1, voleybolda Avrupa bayanlar voleybol şampiyonası ve CEV gibi organizasyonların canlı yayın hakkı yine idman tv ’ye aittir.

            Güreş olarak kendi ülkesinin güreş müsabakalarını yayınlayan idman tv, boksta ise yine kendi ülkesinin ligini ve WSB denilen bir organizasyon yayını kendi haklarında mevcuttur. Diğer spor branşlarında ise salon futbolu, at yarışı, judo ve jimnastik gibi yayınları bulunmaktadır.
 
İdman Tv Frekans Bilgileri

            Zaman zaman ülkemizde ve dünyada en çok izlenen kanallardan bir tanesi olan idman tv aranan en çok kanallardan da bir tanesidir. Özellikle Türkiye’de idman tv izleyebilmek için birçok insan frekans ayarları yaparak şifresiz izleyebilme için arama yapıyor. İdman Tv’nin frekans bilgileri TÜRKSAT 4A uydusu için frekans 11844 MHz, polarizasyon Dikey – V, sembol oranı 2222 Ksymb Fec 3 / 4 TÜRKSAT 4A frekans 11747 MHz, polarizasyon Yatay – H, sembol oranı ise 27500 Ksymb Fec 5/6 olarak bilinmektedir.

            Televizyonların uydu ayarları kısmından bu ayarlar ve şifreler ayarlandıktan sonra arama yapıldığında idman tv yayınını otomatik olarak bularak yayını canlı olarak izleme fırsatı doğacaktır. Azerspace -1 için ise frekans bilgileri frekans 11169, sembol 20400, Fec 5/6 ve polarizasyon yatay-H olarak ayarlandığında Azerbaycan’dakiler idman tv yi canlı olarak izleyebileceklerdir.
 
İdman Tv Yayın Akışı

            İdman tv izleyicilerinin en çok merak ettiği konulardan biride kanalda bir günde hangi programların yayınlanacağıdır. Genel olarak insanların birden fazlası sevdikleri programlara karşı olarak planlarını değiştiriyorlar veya planlarını tamamen silebiliyorlar. Televizyon kültürleri olarak sevdikleri programların saatlerine bakarak yemek saatlerini veya buluşma saatlerini değiştirebiliyorlar. Bu değişikler ve sevdikleri yayınların saatlerini öğrenebilmek için en önemli bilgi kanalın gündelik yayın akışıdır.

            İdman Tv diğer kanallardan farklı olarak birden çok spor programını canlı yayın hakkına sahip olduğu için birden çok programı ve yayını canlı yayınlamaktadır. İdman Tv’nin 17.05.2018 tarihli yayın akışı ise şu şekildedir. 08.00 idman haber, 08.20 ispanya futbol şampiyonası, 10.20 uluslararası jimnastik şampiyonası - ritmik jimnastik,  12.00 idman haber, 12.30 UEFA Avrupa ligi final özet karşılaşması, 14.00 Almanya şampiyonasının incelenmesi ve analizi, 14.50 topaz günlüğü, 15.00 idman haber, 15.20 formula 1 Çin Grand Prix final karşılaşmaları, 17.00 İspanya ligi inceleme, 18.00 idman haber, 18.20 topaz günlük, 18.30 ispanya şampiyonası futbol karşılaşması, 20.00 bayrakçı programı, 21.00 idman haber, 21.30 Avrupa’dan Futbol, 22.45 idman haber, 01.00 KOTV programı geleneksel, 02.00 bayrakçı programı, 03.00 idman haber, 03.20 voleybol Azerbaycan şampiyonası, 05.00 Favorit, 06.00 Almanya futbol ligi ve 08.00 idman haber.

            Birden çok insan idman tv deki geleneksel programlar için izlemektedir. Başta Azerbaycan halkı olmak üzere idman tv en sevilen kanallardan biridir. Spor karşılaşmalarının özet görüntüleri, tartışmalı pozisyonlarını, takımların analizlerinin incelenmesi gibi program ile sporseverlerin bir numaralı televizyon kanallarından bir tanesidir. Türkiye’de çok önemli spor haber servislerinin özet görüntü almak için idman tv nin arşivini kullanmaktadır.

            Özellikle futbol açısından İspanya, İngiltere gibi büyük bazda futbol ülkelerinin yayın haklarını elinde bulunduran idman tv, son senelerde Almanya ligi bir büyük ligi daha bünyesine katmayı başarmıştır. Basketbol alanında dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan NBA gibi bir spor aktivitesi yine idman tv ‘de yayınlanmaktadır. Bugün her sporseverin evinde severek izleyeceği bir spor kanalı olarak karşımıza çıkmaktadır idman tv.