Kanal 7

Kanal Türü: Genel
Tweet this! Tweet this! Tweet this!

Kanal 7


Halkın Kanalı

            Kanal 7, ulusal bazda yayın yapan ve köklü bir geçmişe sahip olan televizyon kanalı olarak ekranlardaki yerini almaktadır. 1992 yılında Refah Partisi Genel Başkanı olan Necmettin Erbakan talimatı ile Kanal 7 kanalının kuruluşu yolunda ilk temelleri atılmış olmaktadır. Kanalın kurulma aşamasında ilk olarak İslami kurallar çerçevesinde yayın yapan bir kanal olmadığı için kanalın temel amacı bu doğrultuda olacağı yönünde karar verilmiş olmaktadır.

            Haşim Bayram ve Necmettin Erbakan arasındaki artan görüşmeler neticesinde kanalın kurulum aşaması da hız kazanmış olmaktadır. Bu doğrultuda bu iki isim TRT kanalına sık olarak ziyaretler yaparak kanalın teknik alt yapısını hazırlamak adına o andan itibaren faaliyetleri başlatmış olmaktadır. 1993 yılına gelindiğinde ise 8 ortaktan oluşan Yeni Dünya Medya Grubu Şirketi kurulmuş olmaktadır. Bu ortaklar arasında milletvekilleri, parti genel başkanları, iş adamları gibi ünlü simalar ortaklar arasında yer almaktadır. Bu şirketin kurulmasından hemen sonra ise Kanal 7 için sponsor ve sermaye bulma adına girişimler de hız kazanmış olmaktadır. Ortaklardan 2 kişi Almanya'ya giderek her yerde duygusal konuşmalar yapmış bulunmaktadır.

            Özellik ile “Utanmadan seyredeceğimiz bir TV kanalı” diyerek para toplama şekli o zaman için en dikkat çeken hususlardan biri olmaktadır. Hatta bazı sanatçılar konser düzenleyerek ortaya çıkan hasılatın tamamını Kanal 7 bünyesine hibe etmiş olmaktadır. Ve nihayetinde Kanal 7, 27 Temmuz 1994 yılı itibari ile resmen kurulmuş bulunmaktadır. Kanal 7 ilk yayınını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait bir frekans üzerinden yapmış olmaktadır. Kanal logo olarak eskiden kırmızı daire içinde yazılı olan 7 yazısını kullanmış iken, şu an ise daire ve yazının rengi griye dönüşmek sureti ile yeni logosunu kullanmaya devam etmektedir.
           
            Kanalın sahibi konumunda Yeni Dünya Medya Grubu bulunsa da şirket bazında kanal, Hayat Görsel Yayıncılık Anonim Şirketi bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Kanal 7, kurulduğu zamandan bu yana "Hayatın Tüm Renkleri Kanal 7'de" ifadelerinin yazılı olduğu sloganı kullanmaktadır. 90 lı yılların son evrelerine yaklaşırken Kanal 7 içinde maddi sıkıntılar boy göstermiş olmaktadır. Yimpaş Holding sponsorluğunda bu maddi sıkıntılar bir nebze de olsa giderilmeye çalışılmış olmaktadır. Ancak 2000 li yıllara gelindiğinde Yimpaş Holding'in de iflas etmesi neticesinde kanal ile olan bütün bağları da kopmuş bulunmaktadır.

Kanalın İdari Yapısı

            Kanal 7, ulusal bir kanal olmasının yanı sıra yurt dışında da bazı ülkelerde yayını bulunmaktadır. Azerbaycan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti' nden de kanalı izleme imkanı bulunmaktadır. Kanalın genel merkezi ve yayın stüdyosu İstanbul'un Eyüp semtinde yer almaktadır. 

            2000 li yılların başına gelindiğinde kanalın sahibi olarak sadece Zekeriya Karaman ve Mustafa Çelik kalmış bulunmaktadır. Deniz Feneri isimli bir yardım kampanyası olarak başlayan program 1998 yılında oldukça ön planda yer almaktadır. Fakat Almanya' da başlatılan ve Deniz Feneri Davası olarak yargıya düşülmesi sonucunda kanal içinde büyük sıkıntılar meydana gelmiş olmaktadır. Bu olaydan sonra Kanal 7, Hayat Görsel Yayıncılık Anonim Şirketi bünyesine geçmiş bulunmaktadır.

            Kanal 7 de genel yayın yönetmeni olarak Zahid Akman görev almaktadır. Kanalda haber editörü olarak Mehmet Yazıharman ismi görev yapmaktadır. Kanal 7 bünyesinde kardeş kanal olarak 2 kanal Kanal 7 ile aynı formatta yayıncılık faaliyetlerini sürdürmektedir. 

            Kanalı izlemek isteyenler çeşitli karasal yayın yapan mecralardan izleme imkanı bulmaktadır. D SMART, Digitürk, Tivibu ve Filbox üzerinden kanalın programlarını canlı olarak izleme fırsatı da yer almaktadır. Ayrıca kanalın kendi bünyesinde faaliyet gösteren Kanal 7 resmi internet sitesi de yer almaktadır. İnternet sitesi sayesinde eski yayınlanan programlar, kaçırılan ya da tekrar izlenmek istenen yayınlar 7 gün 24 saat boyunca buradan izlenme imkanına erişim sağlamaktadır. 

Kanal 7 Bünyesindeki Alt Kanallar

            Kuruluşu itibari ile çok eski bir zamana dayanan Kanal 7 de farklı kategorilerde yayın yapan alt kanallar yer almaktadır. Bu kanallardan Kanal 7 Avrupa isimli kanal Avrupa'da yaşayan Türk izleyicilere yönelik olarak hazırlanmış bir kanal olmaktadır. 9 Kasım 2009 tarihi itibari ile kurulan kanal, ilk kurulduğu esnada Kanal 7 İnt ismi ile yayın yapmış bulunmaktadır.

            Kanal 7 HD kanalı, Kanal 7 kanalı ile eş zamanlı olarak yayın yapan ve yüksek çözünürlük kalitesi ışığında yayın yapan bir kanal formatı olmaktadır. 18 Eylül 2014 yılında Kanal 7 HD yayın hizmetine sunulmuş olmaktadır. Kanal 7 nin izlendiği her mecradan HD formatı da izleme imkanı yer almaktadır. 

            Yine Kanal 7 ye bağlı olarak kurulan bir başka kanal ise Radyo 7 kanalı olmaktadır. Radyo formatında yayın yapan kanalın herhangi bir görüntüye dair yayını bulunmamaktadır. Geçen seneler zarfında başarılı programlara imza atan kanal şu an çok ön planda olmasa da orta düzeyde izlenen kanallar arasındaki yerini korumaktadır. Genellikle dini programlar ve gündüz kuşağı ağırlıklı olarak kanal bünyesinde yayınlar yer almaktadır.