Kanal D

Kanal Türü: Genel
Tweet this! Tweet this! Tweet this!

Kanal D


Köklü Bir Kanal

            Kanal D, Türkiye'deki en eski kanalların arasında ön sıralarda yer almaktadır. Kanal yayın faaliyetlerini DTV Haber ve Görsel Yayıncılık nezdinde devam ettirmektedir. Kanal D, 16 Eylül 1993 yılı itibari ile Ayhan Şahenk ve Aydın Doğan tarafından kurulmuş olmaktadır. Kanal kurulduğu zaman Doğuş Yayın Grubu bünyesine alınmış  olmaktaydı. Ancak bir yıl sonra Ayhan Şahenk kendi haklarını Aydın Doğan' a devrederek hem yöneten şirket hem de kişi değişmiş olmaktadır.

            Kanal test yayınının akabinde normal yayına ise 16 Aralık 1993 tarihi itibari ile başlamış olmaktadır. Kanalın logosu da hiç değişmeden günümüze kadar gelmiş olan gri yarım hilalin içindeki mavi top olmaktadır. Kanal D, 2004 yılına kadar analog yayın yaparken, o yıldan sonra sayısal yayın yaparak yayıncılık anlamında önemli bir adım atmış olmaktadır. Kanal D, 1994 yılından 21 Mart 2018 yılına kadar Doğan Yayın Holding bünyesinde başarılı projelere imza atarak faaliyetlerini sürdürmüş olmaktadır. Ancak 21 Mart 2018 yılı itibari ile kanal yönetimi el değiştirerek Demirören Holding bünyesinde şu an devam etmektedir. 
           
            Kanal D, kurulduğunda ve kurulduktan sonraki 1 yıl için "Doğru Kanal, Doğru Seçim " sloganını kullanmış bulunmaktadır. Sonrasında 1996 yılına kadar her yıl değişmek şartı ile sırası ile şu 3 sloganı kullanmış bulunmaktadır: Sizi Kanal D'ye Bekliyoruz, Bundan Böyle Kanal D! Yılın Kanalı Kanal D! sloganlarını sırası ile kullanmış olmaktadır.

            Daha sonra 5 yıl süre zarfı ile 2001 yılına kadar "Türkiye Kanal D'yi İzliyor! " sloganını kullanmıştır. Sonraki yıl "Kanal D: Yeniçağın genç kanalı " kullandıktan sonra; Herkes Burada, Sen Nerdesin? Türkiye'nin Kanalı sloganlarını kullanmış bulunmaktadır. 2015 yılında günümüze kadar ise "D'li Gibi Sevmek Ruhumuzda Var! " sloganı ile izleyicileri karşısına çıkmaktadır.

Kanalın Genel Özellikleri

            Kanalda genel yayın yönetmeni olarak İrfan Şahin görev yapmaktadır. Haber editörü olarak ise Şule Zeybek, Ali Ekber Aydın, Ayşegül Yıldırım, Serdar Cebe, Cüneyt Özdemir, Süleyman Sarılar isimleri ön plana çıkmaktadır. Kanal D, ulusal bir kanal olmak ile birlikte Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ülkelerinden de izlenme imkanı bulmaktadır. Kanalın iki yerde genel merkezi bulunmaktadır. Bunlar; İstanbul'un Bağcılar semti ve Ankara'nın Çankaya semti olmaktadır. Kanalı 16:9 formatında geniş ekrandan yayın faaliyetlerini sürdürmektedir.

            Euro D isimli kanal ise Kanal D bazlı Avrupa'daki Türklere yönelik yapılmış bir kanal olmaktadır. 7 Mart 2001 tarihinden beri Euro D yayınları devam etmektedir. Kanal D ye bağlı bir kanal daha bulunmaktadır. Kanal D Romanya, Romanya için Doğan Holding bünyesinde 15 Şubat 2007 tarihinde kurulmuş ve yayın yapan bir kanal olmaktadır. Bu kanalda Türk dizileri Rumence diline çevrilerek yayın yapılmaktadır. Ayrıca Romanya 1. ligi maçları da kanal bünyesinde yayınlanan başka bir program olmaktadır. Kanalın 3 te 2 hissesi Doğan Yayın Holding bünyesinde olurken, kalan hissesi de İsviçreli bir şirkete ait olmaktadır.
           
            Kanalı karasal yayın üzerinden farklı şekillerde izleme imkanı bulunmaktadır. TURKSAT 4A üzerinden 11977 H 27500 5/6 (SD) ve 12245 H 27500 5/6 (HD) frekansları girilmek sureti ile izleme imkanı bulunmaktadır. Ayrıca D SMART 22. kanal, Digitürk 24. kanal, Filbox 21. kanal, Tivibu 23. kanal üzerinden de kanalın yayınlarını takip etme imkanı bulunmaktadır. 

Kanalın Yayın Perspektifi

            Kanal D, oldukça geniş bir yayın ağına sahip olmaktadır. Dizi, sinema, yarışma, talk şov, magazin, haber, kadın, yemek kategorileri başta olmak üzere çok çeşitli içeriğe sahip olmaktadır. Nerede ise haftanın her akşamı yayınlanan bir dizi kanal içerisinde yer almaktadır. Özellikle 2006 yılından bu yana halen daha devam eden Arka Sokaklar isimli dizi kanalın ne denli güzel projelere imza attığının bir göstergesi olmaktadır.

            Polisiye bir dizi olan Arka Sokaklar, ilk günkü seyirci oranını halen daha yakalamaktadır. Bunun yanı sıra 2001 yılından beri süren ve talk şov programı olan Beyaz Show ise kanalın köklü programlarından bir diğeri olarak ortaya çıkmaktadır. 2000 li yılların başında seyircinin çok sevdiği Çocuklar Duymasın isimli komedi ve aile dizisi yaklaşık 10 yıllık aranın ardından yeni çekilen bölümleri ile kaldığı yerden Kanal D ekranlarından seyirci ile buluşmaktadır. Kanal yayın akışında hafta içi ve hafta sonu yayınlanan magazin programları ise sanat ve gece alemlerine dair sıcak gelişmelerin anında aktarılmasını sağlamaktadır.

            Yaklaşık 2 yıl önce kanala gelen ve şu an Kanal D Ana Haber Bülteni sunucusu olan Ahmet Hakan'ın sunuculuğu ile gündeme dair bilgiler saat 19:00 itibari seyirciye aktarılmaktadır. Nursel Ergin'in sunuculuğunu yaptığı  Nursel'le Evin Tadı programı kadın programı kategorisinde oldukça iyi bir izlenme oranı yakalayan başka bir program olmaktadır. Sahrap'la Lezzetli Sofralar ve Gelinim Mutfakta isimli yemek programı ve yarışması da izleyicilerin ilgi ile takip başka programlar içinde yer almaktadır.