Show Tv

Kanal Türü: Genel
Tweet this! Tweet this! Tweet this!

Show Tv


Kanalın Tarihçesi

            Show TV, 1 Mart 1991 yılı itibari ile  Erol Aksoy, Dinç Bilgin, Haldun Simavi ve Erol Simavi önderliğinde Fransa'da kurulmuş bir kanal olmaktadır. Kanal ilk yayınını "Başka Bir Alem" sloganı ile Fransa'da yapmış bulunmaktadır.

            Kanalın Türkiye'de yayın yapmaya başlaması ise bu tarihten tam 1 sene sonra 1 Mart 1992 tarihi olmaktadır. 1992 yılından itibaren yayıncılık alanında beraberindeki bir kaç kanal ile birlikte önemli faaliyetlerde bulunmuşlardır. Bu sayede Türkiye'de gerçek televizyonculuk ön plana çıkmış olmaktadır. Kanal ilk kurulduğunda genel müdürlük görevi Güneri Civaoğlu tarafından yerine getirilmekteydi. Özellikle Reha Muhtar tarafından yapılan haber programları o dönemdeki en ilgi çeken ve Reha Muhtar ismini şu an hafızalara kazıyan dönem olarak ortaya çıkmış olmaktadır. 
           
            Kanal en parlak dönemini 2002 ve sonraki dönemde yaşamış olmaktadır. Şu an bile ismini halen daha duyuran program sunucuları, dizi oyuncuları, spikerler, şarkıcılar 2002 ve sonrasında ortaya çıkmış olmaktadır. Show TV bünyesi ve altında birden çok kanal bulunmaktadır. Bu kanallar Show Tv kanalına bağlı olarak Türk, max, plus gibi farklı isimleri almaktadır. 
           
            4 kurucu üyesinden iki yıl sonra sadece Erol Aksoy ve Dinç Bilgin kalarak kanal idaresi bu iki patron tarafından yürütülmüş olmaktadır. 4 yıl bu iki kişi idare ettikten sonra yanlarına Aydın Doğan'ın da gelmesi ile taze kan ve yeni bir güç almış bulunmaktadır. 1997 yılına kadar bu 3 isim idareyi yürütse de 1997 yılına gelindiğinde Erol Aksoy kanal yönetiminde tek yetkili patron olarak söz sahibi olmuş bulunmaktadır. 2000 yılı ile yeni bir revizyona giden Show TV, kanalda yeni bir yönetim ve kişinin söz sahibi olması ile Mehmet Emin Karamehmet idareyi devir almış bulunmaktadır. 2013 yılına kadar önemli projelere imza atan Mehmet Emin Karamehmet, bu yılda kanal Ciner Medya Grubu sahibi Turgay Ciner'e devrederek kanal şu anki patronun eline geçmiş olmaktadır. 

Kanal Hakkında Bilinmesi Gerekenler

            Kanal unvan olarak AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi imgesini kullanmaktadır. Kanalın genel yayın yönetmenliği görevi Suavi Doğan tarafından yapılmaktadır. Geçmiş zamanlardan bu yana kanal çok sayıda farklı slogan kullanmış olmaktadır. Ancak 2014 yılından günümüze kadar aynı slogan olan "Hayat Show'la Güzel" ibarelerinin yazılı olduğu sloganı kullanmaktadır. Kanalın genel yayın merkezi İstanbul'un Küçükçekmece semtinde yer almaktadır. Kanal Türkiye'nin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kanada üzerinden de izlenme imkanı bulmaktadır. Renkli kanal olma özelliği ile Türkiye'de en sevilen ilgi ile takip edilen kanallar arasında yer almaktadır. Bu yönüyle de kurulduğu andan itibaren azalmadan artan bir izleyici kitlesine sahip olmaktadır. 
           
            Kanalın kendi bünyesinde Avrupa'da yaşayan Türklere yönelik Show Türk isminde bir kanalı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kanalda eski tarihlerde yayınlanmış dizi ve programları tekrar izleyici ile buluşturan Show Max isimli kanalı bulunmaktadır. Show Plus kanalı ise kapanmadan önce yabancı dizi, film ve programları Türkçe dublaj olarak ekranlara getirmekteydi. Kanalın yüksek çözünürlüğe sahip HD formatında da yayını bulunmaktadır.
           
            Kanalı çeşitli platformlar üzerinden izleme imkanı bulunmaktadır. TURKSAT 4A üzerinden 12219 H 6500 3/4 (SD) ve 12209 H 10000 3/4 (HD) bu iki farklı frekans üzerinden normal yayından takip etme imkanı bulunmaktadır. Ayrıca D SMART 23. kanal, Digitürk 22. kanal, Filbox 26. kanal, Tivibu 25. kanal üzerinden de kanalın yayınlarını takip etme imkanı yer almaktadır. Ayrıca canlı yayını ve eski programları kaçıranlar ve bir daha izlemek isteyenler için internet sitesi üzerinden 7 gün 24 saat kesintisiz bağlanıp izleme imkanı bulunmaktadır. Kanala ulaşılabilecek mail adresi, dahili telefon ve diğer bilgiler kanalın internet sayfası içerisinde yer almaktadır. 

Kanalın Yayın İçeriği

            96’lı yıllarda yayınlanan Arena programı şüphesiz o zamanki en çok izlenen tartışma programlarından birisi olarak yer almaktaydı. Yine bu zamanlarda dünyaca ünlü çizgi filmleri Türkçe çeviri yapılarak tekrar bölümleri ile ekranlar getirilmektedir. Günlük ve haftalık yayınlanan diziler silsilesini ilk başlatan kanal olarak ön plana çıkmaktadır.  Bizimkiler, Sıdıka ve Deli Yürek dizilerinin her bir bölümü ilgi ile izlenmekteydi. Halen daha yayınlanan tekrar bölümleri de önemli bir izleyici kapasitesine ulaşmaktadır. 
           
            2000 yılından sonra milenyum çılgınlığı ile köklü bir değişime giden kanal asıl sıçrayışını da bu zamanlarda yapmış bulunmaktadır. O zaman hiç tanınmayan ancak şu an çok ünlü ve herkes tarafından bilinen  Acun Ilıcalı, Serap Ezgü, Magic Necmi, Seda Sayan, Saba Tümer, Derya Baykal, Çağla Şikel ve Alişan gibi isimlerin bu sektöre kazanılmasında büyük emeği olmaktadır. Hayat Bilgisi, Cennet Mahallesi, Doktorlar ve özellikle Kurtlar Vadisi ve serinin devam eden diğer dizileri yayınlandığı gün reyting rekorlarına ulaşmış bulunmaktadır. Acun Ilıcalı ile yapılan anlaşma neticesinde kanala getirdiği programlar halen daha varlığını sürdürmektedir.