Star Tv

Kanal Türü: Genel
Tweet this! Tweet this! Tweet this!

Star Tv


Türkiye'nin İlk Özel Televizyonu

             Star TV, Doğuş Yayın Grubu bünyesinde yıllardır faaliyet gösteren ve Türkiye'nin en önemli kanalları arasında yer almaktadır. Kanal, Ahmet Özal ve Cem Uzan tarafından ilk temelleri atılmış olmaktadır. Kurulduğu andan itibaren 3 yıl süre ile kanal Özal Holding bünyesinde faaliyetlerini sürdürmüş olmaktadır. Star TV kurulduğu anda bu isme sahip değildi.

            Lihtenştayn ülkesinde belli bir miktar para karşılığı yabancı bir şirket tarafından kanal satın alınarak Star 1 ismi ile piyasaya sürülmüş olmaktadır. Almanya üzerinden test yayınına başlayan kanal, Türkiye'de yayın yapması için kurulduğu için daha sonra uydu aracılığı ile frekansların Türkiye'den çekmesi için ayar yapılması meydana gelmektedir. Bu yabancı şirketin Türkiye temsilcisi de Cem Uzan, Kemal Uzan ve Ahmet Özal olduğu için Star TV artık Türkiye'nin ilk özel kanalı olarak başlamış bulunmaktadır.
            
            O zamanlardaki anayasa maddeleri uyarınca tek kanal devletin sahip olduğu TRT idi ve başka bir kanal kurulumu söz konusu değil idi. Her ne kadar Star TV kurulduktan sonra dahi "Anayasa'ya göre özel Radyo ve TV yasak" anayasa maddesi dahli tesiri nezdinde devlet bunu engellemeye çalışsa da devrin yenilikçi cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın müsaade etmesi ile Star TV resmen bir Türk kanalı olarak ekranlardaki yerini almış olmaktadır. 
           
            Özal Holding bünyesinde yayıncılık hayatına başlayan kanal bu zamana kadar birçok kez el değiştirmiş olmaktadır. 1992 yılında Ahmet Özal ve Cem Uzan arasındaki ortaklığın bitmesi ile Ahmet Özal kanalın Star 1 olan ismini kendi üstüne tescil yaptırmış olmaktadır. Bunun üstüne Cem Uzan da kanalın adını, logosunu ve ekrandaki yerini değiştirse de bir müddet sonra, "özel amaç hizmet eden ve haksız rekabete yol açıcı yayınlaması" sebebi ile Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından kanal 15 gün yayın yapma yasağı almış olmaktadır. Star TV bünyesinden birden çok kanal kurulup şu an halen daha yayın yapmaktadır. 
           
            Star TV 1999 yılında ilk sayısal yayını yapmış olmaktadır. 2003 yılında ise tamamen sayısal yayın formatında yayın anlayışını benimsemiş bulunmaktadır. 2004 yılında devletin el koyması ile bir yıl boyunca kanal TMSF bünyesinde bulunmuş olmaktadır. Akabinde 2005 yılında ise Doğan Yayın Holding o zaman için oldukça yüksek bir miktar ödeyerek kanalın sahibi olmuş bulunmaktadır. Doğan Yayın Holding bünyesinde bulunan başka kanallardaki sevilen dizi ve programlardan bazıları da bu kanala aktarılmış olmaktadır.
           
            Tarihler 17 Ekim 2011 yılını gösterdiğinde ise kanalın şu anki sahibi olan Doğuş Yayın Grubuna kanalın devri işlemi gerçekleşmiş olmaktadır. Doğuş Yayın Grubu bünyesinde halen daha yayıncılık noktasında başarılı programlar izleyicileri huzuruna sunmaktadır. Doğuş Yayın Grubu' nun da sahibi olarak Ferit Şahenk görev yapmaktadır. 
            
Kanalın İçeriği ve İzleme Seçenekleri

            Star TV, Türkiye'de yayın yapan ve geniş çaplı bir formata sahip ulusal kanal olarak ön plana çıkmaktadır. Dizi, sinema, yarışma, magazin, gündüz kuşağı gibi her kategoride kanalın yayınları bulunmaktadır. Kanalın unvanı Star TV Medya Hizmetleri Anonim Şirketi olmaktadır. Kanalın genel yayın yönetmenliği Ömer Özgüner tarafından yapılmaktadır. Kanalda haber editörleri olarak Nazlı Çelik, Ünal Oymak, Ayşegül Akın faaliyet göstermektedir.

            Zaman içinde çeşitli sloganlar kullanılmış olsa şu anda kanal bünyesinde 2 slogan kullanılmaktadır. Yaz Star'da Güzel, sloganı haziran ayından sonra geçerli olan slogan olmaktadır. Kanalın sürekli kullandığı slogan ise 2014 yılından beri "Starsan Star'dasın " olmaktadır. Kanalın genel merkezi İstanbul'da yer almaktadır. Ayrıca kanala ait Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşların da izlemesi için Euro Star kanalı da Star TV bünyesinde bulunmaktadır. Kanalın şu an kullandığı mevcut logo ise tek yıldızın etrafında bulunan gök kuşağı renklerinin altında yazılı olan star yazısı olmaktadır.
           
            Kanalı izlemek için karasal yayınların çoğundan faydalanma imkanı bulunmaktadır. TURKSAT 4A üzerinden 12015 H 27500 5/6 (SD/HD) frekansları girilerek normal antenli yayın üzerinden izleme imkanı olmaktadır. Ayrıca D SMART 24. kanal, Digitürk 27. kanal, Filbox 23. kanal, Tivibu 27. kanal üzerinden kanalın yayınlarını canlı olarak takip etme fırsatı bulunmaktadır. Ayrıca kanalın kendine ait internet sitesi de bulunmaktadır. Canlı yayını takip etmek isteyenler, program ve dizileri kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için internet sitesi ayrı bir alternatif olmaktadır. Ayrıca kanalı yüksek çözünürlük kalitesine sahip HD formatında da izleme imkanı yer almaktadır.

Kanalın Programları

            Kanalda haftanın 7 günü akşamları yayınlanan birer dizi bulunmaktadır. Özellikle askeriye temalı ve pazartesi günleri reyting sıralamalarında üst sırada yer alan Söz dizisi izleyicileri ekranları başına kilitlemektedir. Her sene yeni projelere imza atan kanal seyircilerine kaliteli hizmet anlayışı sunmaktadır.
           
            Gün içerisinde yayınlanan magazin, sabah haberleri, yemek, sağlık ve talk şov programları da izleyicilerin takip ettiği diğer programlar arasında yer almaktadır. Her gün saat 19:00 da yayınlanan Star Ana Haber programı ile de gündeme dair bilgiler aktarılmaktadır.