IŞIKLARI KAPAT

TRT Türk

Kanal Türü: Haber
Tweet this! Tweet this! Tweet this!

Trt Türk

 

            1992 yılından bu yana TRT kanalları bünyesinde Ankara'da kurulmuş istasyonu üzerinden yayın hayatına devam eden televizyon kanalı, 2015 yılıyla beraber yüksek çözünürlükte görüntü kalitesinde yayın hayatına da başladı. Televizyon kanalının sağlamış olduğu yayıncılık anlayışı doğrultusunda birbirinden önde gelen formatlara yer verilerek kültürel ve sanatsal programlar düzenlenmektedir. Ayrıca bir zamanlar damga vurmuş televizyon dizilerinin de tekrar yayını TRT Türk televizyon kanalı üzerinden seyircileriyle buluşturulmaktadır. Bütün bu yönleriyle tamamen çok yönlü özellik gösteren televizyon kanalının sağlamış olduğu tüm unsurları göz önünde tutulduğu zaman tamamen başarılı, tamamen nesnel ve seyirci odaklı kültürel-sanatsal programlar düzenlediği söylenebilmektedir. Televizyon kanalının sağlamış olduğu tüm yönleri düşünülerek Türk-Azeri kültürünün geliştirilmesi ve diğer Kafkas halklarıyla olan soydaşlık bağının güçlendirilmesine yönelik programlara yer verildiği, kültürel miras olarak türküler, nağmelerin yer aldığı bir program anlayışı taşımaktadır. Bunun dışında kültürel gelişmelere katkıda bulunması açısından birçok gelişmelere de yakından bu televizyon kanalında tüm belgelerle yer verildiği görülmektedir.


Frekans


            TRT Türk televizyon kanalının en güncel frekans bilgileri şu şekilde:
Türksat 4A uydusu üzerinden 11958 frekans ve 27500 sembol oranı, 5/6 fec değeri dikey olarak uydu üzerinden yayıncılık anlayışını sürdürmektedir. Bunun dışında televizyon kanalı hd yayın
formatını da aynı frekans değerleri üzerinden sürdürmektedir.


Diğer platformlar


            Türksat 4A uydusu dışında kalan diğer platformlar için de yayın hayatına full hd formatta devam etmektedir. Bu anlayış doğrultusunda verdiği başlıca yayıncılık hizmeti Digitürk üzerinden 33. kanal, Tivibu üzerinden 49. kanal, D-Smart üzerinden 106. kanal ve Teledünya üzerinden 45. kanal olarak yayıncılık anlayışını sürdürmektedir. Bütün bu yönleri düşünüldüğünde de tamamen tarafsız, tamamen ilkeli ve tamamen nesnel yayıncılık anlayışı çerçevesinde yayın hayatını sürdürerek çalışmalarına bu yönden yer vermektedir.