TV8

Kanal Türü: Genel
Tweet this! Tweet this! Tweet this!

TV 8, 22 Şubat 1999 yılı itibari ile resmiyet kazanarak karasal normal yayın yapmaya başlamış olmaktadır. Kurulduğu anda TV 8, haber kanalı olarak yayın yapmaya başlamış olmaktadır. Ancak ilerleyen senelerde kanal bünyesinde çok değişik tarzlarda format değişiklikleri meydana gelmiş bulunmaktadır. MNG Medya Grup bünyesinde ve faaliyetlerine 2013 yılına kadar sürdüren kanal bu süre zarfında orta düzeyde izlenme oranına ulaşan bir kanal izlenimi vererek ulusal kanallar arasında yayın hayatını sürdürmüş bulunmaktadır.

            MNG Medya Grup ve o zamanda kanalın sahibi  Mehmet Nazif Günal olmaktadır. Fakat kanal 13 Kasım 2013 itibari ile el değiştirerek adeta yeniden doğuşunu gerçekleştirmiş olmaktadır. Acun Ilıcalı tarafından satın alınan kanal, kısa zamanda önemli başarılara imza atarak en başarılı kanallar arasında üst sıralara zorlamaya halen daha devam etmektedir.
            
            Acun Ilıcalı, muhabirlik zamanlarından gelen televizyonculuk tecrübesini TV 8 kanalını satın alarak yerine getirmeye başlamış bulunmaktadır. Muhabirliği bırakıp başka bir kanal bünyesinde Türkiye' de ilk olarak getirdiği yarışma programları ile adını duyuran Acun Ilıcalı, bu programları şu anda TV 8 ekranlarından izleyici karşısına sunmaktadır. Tv 8, haber kanalı olma formatından tamamen uzaklaşarak bir eğlence kanalı şekline dönüşmüş olmaktadır. Kanal kurulduğu günden sadece 3 kere slogan değişikliğine girmiş bulunmaktadır. Kurulduğu andan itibaren  2009 yılına kadar "Farklı Kanal" sloganı ile TV 8 ekranlardaki yerini almış olmaktadır. 2009 yılından başlayarak 2013 yılına kadar da "İyi Televizyon" sloganını kullanmış olmaktadır. 1 Eylül 2014 yılı itibari ile halen daha "TV8, Beraberiz!" sloganı kullanılmaktadır. 

Kanalın Genel Formatı

            Kanalın genel merkezi İstanbul'un Sarıyer semtinde yer almaktadır. Tam adres ise, Kemerburgaz Yolu Cendere Mevkii No: 29 olmaktadır. TV 8, ulusal kanal olmak ile birlikte Türkiye dışında da farklı ülkelerde yayın yapmaktadır. Bu ülkeler Azerbaycan, İran ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmaktadır. Tarihi boyunca çok fazla logo değişikliğine gitmeyen kanal şu anda gri tondaki renkler ile yazılı olan TV 8 ibaresini logo olarak kullanmaktadır.

            Daha önce ise gri renkli TV yazısı ve gri dairenin için turuncu olarak yazılı 8 sayısı kanalın logosu olarak kullanılmış olmaktadır. TV 8 e bağlı iki tane farklı formatta kanal yer almaktadır. Bu kanallardan TV 8 İnt kanalı, Avrupa'da yaşayan Türklere yönelik açılmış bir kanal olmaktadır. Kanalın kuruluş yılı 1 Ekim 2014 yılı olmaktadır. Bir diğer kanal ise TV 8,5 kanalı olmaktadır. 7 Ekim 2016 yılından bu yana faaliyet gösteren kanal eski diziler, programların yayınını yapmaktadır. Bunun yanı sıra boks maçları, futbol maçları gibi spora dair yayınlar da bulunmaktadır. Kanalın tanıtımı ve resmen faaliyete başlaması bir futbol maçında spiker tarafından yapılan duyuru sonrasında gerçekleşmiş olmaktadır. 

            TV 8 kanalını 16:9 geniş ekran formatında daha gerçekçi ve canlı olarak izleme imkanı bulunmaktadır. Ayrıca birden çok şekilde karasal olarak kanalın yayınlarını takip etme imkanı bulunmaktadır. TURKSAT 4A 12346 H 9600 3/4 (SD) ve 12356 H 7100 2/3 (HD) frekansları üzerinden kanalı anten yayın üzerinden izleme fırsatı bulunmaktadır. Bunlara ek olarak; D SMART 28. kanal, Digitürk 28. kanal, Filbox 28. kanal ve Tivibu 29. kanal üzerinden de kanalın yayınlarını takip etme fırsatı yer almaktadır.

            Ayrıca kanalın kendisine ait bir de internet sitesi bulunmaktadır. Bu internet sitesi sayesinde ağ bağlantısının olduğu her yerden kanalın canlı yayınlarını takip etme imkanı bulunmaktadır. Ekstra olarak kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için eski yayınlanmış programlar da internet sitesi içinde yer almaktadır. 1 Eylül 2014 yılında kurulan ve TV 8 ile eş zamanlı olarak yayın yapan yüksek çözünürlük kalitesine sahip HD format üzerinden de kanalı izleme imkanı yer almaktadır. 

Kanalın Program Listesi

            Kanal format olarak eğlence kanalı olarak gözüktüğü için haber programı kesinlik ile bulunmamaktadır. Genel olarak spor, çocuk, güldürü, yarışma, magazin, talk şov, yaşam ve aktüel kategori başlıklarında kanalın yayını bulunmaktadır. Acun Medya bünyesindeki tüm programlar TV 8 kanalına taşınarak yayını burada yapılmaktadır. Özellik ile spor noktasında önemli adımlar atılmış olmaktadır. İtalya ve İspanya Kupasının, Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi olan NBA yayın hakları TV 8 bünyesinde yer almaktadır.

            Yarışmalar ise kanalın yayınları arasında en fazla sayıyı karşılamaktadır. Survivor, Yetenek Sizsiniz Türkiye, Bu Tarz Benim, Ver Fırına, O Ses Türkiye ve 4 Büyükler Salon Turnuvası en dikkat çeken ve çok olarak izlenen yarışma programları arasında yer almaktadır. Kanalda şu an için yayınlanan bir dizi bulunmamaktadır. Survivor Panorama, Hülya Avşar Show, 3 Adam da en çok izlenen talk şov programları arasında yer almaktadır. Bay Tahmin, Ve Gol, WWE Raw, WWE Smackdown spor ve yorum programları da yayın akışı içinde yer alan diğer programlardan bazıları olarak izleyicilerin takip etmesi için ekranlarda yayın yapılmaktadır.