IŞIKLARI KAPAT

Ulusal Kanal

Kanal Türü: Haber
Tweet this! Tweet this! Tweet this!

Ulusal Kanal

 

             Türkiye'de teknoloji git gider artmaktadır. Uzun yıllardır evlerimizde yer alan televizyon ise birçok aile için vazgeçilmez ailedir. Zamanın çoğunu televizyon izleyerek geçirebilirsiniz. Televizyonda binlerce kanal vardır ama en çok izlenen kanallar ulusal kanallardır. Birçok bölgeye ait kanallar ve yerel kanallarda vardır. Televizyonda herkes istediği kanalı izlemekte özgürdür ve istediği gibi izleyebilir. Bazı RTÜK kuralları gerekçesiyle programlar ve diziler sizlerin karşısına çıkmaktadır. Rtük sizler ve çocuklarınız için en uygun şekilde, ahlak ve görgü kurallarını aşmayacak şekilde programları düzenlemektedir. 
 
            Yerel kanallardan olan birisi olan Ulusal Kanal, 1994 yılında İstanbul'da Yeditepe Tv olarak yayın hayatına başlamıştır. 1995 yılında Radyo Televizyon Yasasından sonra ise belge alıp İstanbul televizyonu lisansı altında yayınlanmaya devam etmiştir. Bir süre sonra RTÜK ve Türk Telekom kuruluşları tarafından kablo TV yayını yapan kanallar arasından çıkartıldı. Bunun üzerine birçok dava açıldı ve mahkemeler yapıldı.

            Ulusal Kanal yayın yapma hakkını iade etti fakat söz konusu kuruluşlar mahkemede verilen kararları dinlemeyerek kanalın yayın hayatının önüne geçti. Bir kaç sene boyunca davalar devam ederken Ulusal Kanal birçok yatırım yapıp alt yapısını genişletti ve verici sayılarını arttırdı. Yıllar sonra ilk kez 29 Ekim 2000 tarihinde İstanbul bölgesine yayın hayatına tekrar başladı. 2002 yılında uydu yayınına geçen Ulusal Kanal, 2003 yılında ise yönetmelik değişikliği ile birlikte Türkiye genelinde yayın yapma hakkına sahip oldu. Şu an ise Türkiye'de 49 il içinde 160 merkezi vardır. Bununla birlikte Avrupa, Asya ve Afrika bölgelerinde yayınlarını sürdürmektedir.
 
            Belirli başlı televizyon kanallarında diziler, yarışma programları, haber bültenleri vardır. Türkiye'de en çok reyting getiren işler ise dizilerdir. En çok izlenen kanalların genellikle belli başlı bir, iki dizisi bulunmaktadır. Bu diziler yönetmen ve senaristleri ile diziyi daha izlenebilir hale getirmeye çalışmaktadır. Diziler çekilmeden önce uzun bir çalışma ve proje yapılması gerekmektedir. Dizide oynayacak oyuncuların izlenebilirlik açısından çok büyük rolü vardır. Oyuncular o yıl en çok gündeme gelen ve en çok sevilen kişiler haline gelir bu dizilerde.

            Dizilerin yanı sıra ise yarışma programları çok reyting getirir. Sadece yarışma programı yapıp yayın hayatını daim ettiren kanallarda vardır. Ortak amaç aynadır. Açılan televizyon kanalında firmalar müşteri odaklı ve yatırımlarının karşılığını almak için büyük rekabet içine girerler. Her televizyon kanalın anlaşmalı olduğu bir yapıp şirketi bulunmaktadır. Yapım şirketleri ve onlara yatırımları ile destek veren özel finansal gruplar bulunmaktadır. Böylelikle az ve ya çok yatırım önemli olmasından ziyade, seyirciye en uygun ve en sevilecek tarzda içerik üretilmeye çalışılır. Ulusal Kanal ise yarışma ve diziler yerine yayın akışını haber programları ve siyaset konulu tartışma programları üzerine kurmuştur.

            Bu programlarda belli başlı siyaset adamlarının farklı görüşlerine yer vererek bütün halka hitap etmeyi hedeflemektedir. Ulusal Kanal muhabirleri ve çalışanları işlerini özveri ve disiplin ile yaparak Türkiye genelinde kanalı ilk sıralara taşımak için uğraşırlar. Programlar ve haberler ile gündeme gelen kanalda birçok ünlü siyaset adamı çıkmıştır ve çıkmaya devam ediyordur. Türkiye iktidar karşıtı olarak bilinen kanalda, özgür yayıncılık anlayışı içinde farklı tarzda konular farklı tarzda programlar ile izleyenlerin önüne sunulur. Belli bir izleme kitlesi olan Ulusal Kanal her evde izlenmiyor olabilir fakat yaptıkları hizmet ve aldıkları başarı ödülleri ile gün geçtikçe daha iyiye gitmektedir.

Ulusal Kanal Hakkında
 
            Ulusal Kanal, Yeditepe İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketi ile birlikte Yalçın Büyükdağlı tarafından kurulmuştur. Genel yayın yönetmeni Adnan Türkkan olan kanalın sloganı ise ''Türkiye bize bakıyor'' dur. Tüm Türkiye genelinde yayınlanmaktadır. Kanalın kendine ait web sitesi de bulunmakta. Web sitesinde ise haber bazlı olmak üzere birçok konu hakkında yazılar bulunmaktadır. Spor, magazin, kültür sanat, medya, emek ve ekonomi gibi dallar içinde haberler ve paylaşımlar yapmaktadır. Sitelerinde bulunan iletişim adreslerinden kanala şikayet ve bildirimlerinizi yollayabilirsiniz.

Yayınlanan Programlar
 
            Ulusal Kanal farklı tarzlarda programlar yapmaya devam etmektedir. Hulki Cevizoğlu ile İkna Odası, Halil Nebiler ile Televizyon Gazetesi, Yaşar Okuyan ile Bakan Bakana, Çetin Ünsalan ile Ekopolitik, Mustafa Mutlu ile Kral Çıplak, Nihat Genç ile Veryansın, Köyden Köye, İşçinin Sesi, Gül Eğlen Düşün Öğren (Çocuk programı), Hakan Bayrakçı ile Türkiye'nin Seçimi gibi olmak üzere daha birçok program ile seyirci karşısına çıkmaktadır. Kanalda en çok program ise her pazar saat 11:00'de canlı bir şekilde yayınlanan ve  Sabahattin Önkibar'ın hem hazırladığı hem de sunduğu Alternatif programıdır.

Değinilen Konular
 
            Kanalda en çok değinilen konular ise Türkiye gündemidir. Türkiye'nin geleceği nasıl olacak ? Türkiye'de yaşanan son dakika olaylar, seçimler vs. gibi Türkiye'yi yakından ilgilendiren konular üzerinden programlar yapılmaktadır. Yapılan bu programlarda halkı bilinçlendirmek ve halka Türkiye'de neler olduğunu en iyi şekilde göstermeyi amaçlayan kanallar arasındadır.